SAWIN
Optyka-Optometria

Strona główna » Terapia widzenia

terapia widzenia

Czy może Twoje dziecko…

Zaburzenia takie niekoniecznie związane są z wadą wzroku, choć mogą jej towarzyszyć. Często trafiają się u dzieci noszących okulary.

Zaburzenia te mogą być związane z nieprawidłową pracą mięśni zewnątrzgałkowych (tzw. zaburzenia wergencyjne) lub mięśnia rzęskowego wewnątrz gałki ocznej (akomodacyjne). Występują także zaburzenia złożone, w których występuje wiele czynników, w tym – oprócz wymienionych – także problemy z percepcją wzrokową, współpracą oko-ręka itp.

Dziecko cierpiące na takie zaburzenia bywa określane jako «zdolny leń». Czasem wspomniane zaburzenia towarzyszą zdiagnozowanej dysleksji, ADHD, spektrum autystycznemu, ale równie często trafiają się u dzieci, u których żadnych objawów neurologicznych nie stwierdzono.

Terapia widzenia (terapia wzrokowa, trening wzrokowy, VT) jest to system kompleksowych ćwiczeń wzroku, mających na celu przywrócenie, wykształcenie lub poprawę rozmaitych funkcji układu wzrokowego. Po prawidłowej diagnozie przeprowadzać ją może wykwalifikowany optometrysta-terapeuta. Trening wzrokowy może być przeprowadzany zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u osób dorosłych.

Sesje terapii wzrokowej przeprowadzane są w naszym gabinecie, raz lub dwa razy w tygodniu (w zależności od wskazań) i wspomagane są codziennymi krótkimi ćwiczeniami w domu pacjenta przy współpracy rodziców. Kluczami do sukcesu w terapii widzenia są systematyczność i właściwa współpraca zarówno dziecka, jak i jego opiekunów.

Terapię widzenia w naszym gabinecie w Brzegu Dolnym przeprowadza wykwalifikowana terapeutka, mgr Katarzyna Szewc, absolwentka optometrii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, pedagogiki na DSW we Wrocławiu i wielu kursów terapii wzrokowej, w tym najbardziej prestiżowych kursów prof. Willisa C. Maplesa oraz kursów w Centrum Optyki i Optometrii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pracy z pacjentami korzystamy z wielu urządzeń produkcji światowego lidera w zakresie VT, amerykańskiej firmy Bernell.

MASZ PYTANIA?

napisz do nas

Scroll Top