SAWIN
Optyka-Optometria

Strona główna » Terapia widzenia

Terapia widzenia – pomoc dla dzieci z nierefrakcyjnymi zaburzeniami układu wzrokowego.

W naszych salonach w Brzegu Dolnym i Wołowie możesz skorzystać z terapii widzenia. Niesiemy pomoc najmłodszym Pacjentom z zaburzeniami wzroku, które nie zawsze łączą się z wadą refrakcji. Podejmujemy się działań, które usprawniają widzenie od strony neurologiczno-sensorycznej. Przeprowadzamy kompleksowe badanie, dzięki któremu możemy ustalić przyczynę problemów i podjąć odpowiednie kroki. Terapia widzenia jest dedykowana nie tylko dzieciom, ale także osobom dorosłym i seniorom, którzy zmagają się z:

  • tłumieniem,
  • niedowidzeniem,
  • dysfunkcją funkcji wzrokowych,
  • zaburzeniami ruchów i ustawienia oczu,
  • niesprawną akomodacją
  • nieprawidłową pracą mięśni ocznych,
  • krótkowzrocznością (wspomagająco),
  • bólami oczu i głowy oraz innymi dolegliwościami.
Terapia widzenia to sposób na odzyskanie komfortu życia. Cały proces obejmuje przede wszystkim ćwiczenia stymulujące pracę narządu wzrokowego i jego integrację z innymi zmysłami oraz naukę świadomego patrzenia.

Rehabilitacja wzroku dla dzieci

Czy może Twoje dziecko…

Koniecznie zgłoś się do naszego gabinetu na rehabilitację wzroku. Objawy te mogą świadczyć o specyficznych zaburzeniach widzenia, w których bardzo skuteczną metodą postępowania jest terapia narządu wzroku. Symptomy te oczywiście nie muszą być związane z wadą refrakcji, ale mogą jej towarzyszyć. Często trafiają się u dzieci noszących okulary.

Zaburzenia te mogą być związane z nieprawidłową pracą mięśni zewnątrzgałkowych (tzw. zaburzenia wergencyjne) lub mięśnia rzęskowego wewnątrz gałki ocznej (akomodacyjne). U Pacjentów często pojawiają się także problemy z percepcją wzrokową, współpracą oko-ręka itp.

Dziecko cierpiące na takie zaburzenia bywa określane jako «zdolny leń». Czasem towarzyszą one zdiagnozowanej dysleksji, zaburzeniom integracji sensorycznej, ADHD, spektrum autystycznemu, ale równie często trafiają się u dzieci, u których żadnych objawów neurologicznych nie stwierdzono.

Terapia wzroku w naszym gabinecie

Terapia wzroku (terapia widzenia) nazywana także treningiem wzrokowym lub VT to system kompleksowych ćwiczeń wzroku, mających na celu przywrócenie, wykształcenie lub poprawę rozmaitych funkcji układu wzrokowego. Po prawidłowej diagnozie przeprowadzać ją może wykwalifikowany optometrysta-terapeuta. Trening wzrokowy może być przeprowadzany zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u osób dorosłych.

Sesje terapii wzrokowej przeprowadzane są w naszym gabinecie, raz lub dwa razy w tygodniu (w zależności od wskazań) i wspomagane są codziennymi krótkimi ćwiczeniami w domu Pacjenta przy współpracy rodziców. Kluczami do sukcesu w terapii wzroku są systematyczność i właściwa współpraca zarówno dziecka, jak i jego opiekunów.

Sesje w naszym gabinecie terapii widzenia w Brzegu Dolnym przeprowadza wykwalifikowana terapeutka, mgr Katarzyna Szewc, absolwentka optometrii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, pedagogiki na DSW we Wrocławiu i wielu kursów terapii wzrokowej, w tym najbardziej prestiżowych kursów prof. Willisa C. Maplesa oraz kursów w Centrum Optyki i Optometrii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Katarzyna Szewc jest też dyplomowanym terapeutą SI (studia podyplomowe DSW) oraz rehabilitantem widzenia (studia podyplomowe Uniwersytet Medyczny w Poznaniu). W pracy z Pacjentami korzystamy z wielu urządzeń produkcji światowego lidera w zakresie VT, amerykańskiej firmy Bernell.

MASZ PYTANIA?

napisz do nas

Scroll Top