SAWIN
Optyka-Optometria

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego – Brzeg Dolny i Wołów

Wykonujemy badanie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jego poziom zależy od równowagi pomiędzy wytwarzaniem a odpływem cieczy wodnistej oka. Zlecamy je często Pacjentom podczas rutynowej wizyty w naszym gabinecie okulistycznym w Wołowie i Brzegu Dolnym. Korzystamy przy tym z najnowocześniejszego sposobu – metody bezkontaktowej. Zachęcamy do skorzystania z pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego szczególnie osoby, które ukończyły 40. rok życia.

Metoda bezkontaktowa

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego tą metodą polega na odkształceniu się rogówki pod wpływem ucisku strumienia powietrza emitowanego przez tonometr. Gdy ciśnienie jest zbyt wysokie, prąd powietrza powoduje tylko niewielkie odkształcenie rogówki. Jeśli natomiast ciśnienie jest za niskie – odkształcenie to jest znaczniejsze. W naszych gabinetach w Brzegu Dolnym i Wołowie korzystamy z bardzo dokładnych tonometrów bezkontaktowych firmy Huvitz, pozwalających dodatkowo na zmierzenie kąta przesączania (bardzo przydatne w różnicowaniu jaskry). Badanie to jest bezbolesne i nie wymaga znieczulenia ani stosowania pomocniczych barwników.

Badanie przezpowiekowe

U niewielkiej grupy pacjentów, u których nie jest możliwe wykonanie badania bezkontaktowego, wykonujemy pomiar ciśnienia śródgałkowego tonometrem przezpowiekowym Diaton. Polega ono na opuszczeniu delikatnego trzpienia na górną powiekę oka (bezboleśnie, bez kontaktu z rogówką), a urządzenie mierzy siłę odbicia trzpienia od rogówki, przeliczając ją na wartość ciśnienia. Prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe u zdrowych osób mieści się w przedziale 10–21 mm Hg i zmienia się ono w ciągu doby. Zbyt duże odstępstwa od tej normy wymagają natychmiastowej konsultacji

MASZ PYTANIA?

napisz do nas

Scroll Top